Világszerte a legkedveltebb pásztorkutyák közé számítanak. Vonzó külsejük, impozánsnagyságuk és nyugodt kisugárzásuk a kutyakiállításokon a közönség kedvencé teszi őket. „Tarka kuvasz”-ként is emlegetik, de ő a franciák nemzeti kutyája, amire nem ok nélkül büszkék. A kanok 70-80 cm, a szukák 65-75 cm magasak. Súlyuk 50-60 kg körül van.Szelíd, kiegyensúlyozott vérmérsékletű, ügyes, mozgékony kitartó kutyák. A fejlett éberség velük született tulajdonság. Büszke, önálló kutya, amelyet csak türelemmel és abszolút következetességgel lehet nevelni. A családban gyengéd és türelmes barát, magas ingerküszöbbel rendelkezik. Általában más kutyákkal is békésen viselkedik.Napközben órák hosszat elfekszik, de azért szemmel tartja a bírtokát.Éjszaka viszont félelmetes vad trázsa, állandóan éber és tökéletesen megbízható.
A középkorban igen elterjedt volt, akkoriban őrző-védő kutyaként alkalmazták. A betyárvilágban falvakat, kastélyokat bíztak rá. A romantikus korokban a nemesek szívesen büszkélkedtek vele s igyekeztek egyet-egyet beszerezni.1675-ben Madame de Meintenon,XIV.Lajos napkirály kedvese beleszeretett a Pireneusokban való utazása során a birkákat őrző nagy fehér kutyába. Vásárolt egyet,és magával vitte Párizsba. Ettől kezdve a pireneusi hegyikutya kettős életet élt:továbbra is megmaradt a vándorló nyájak őrzője, de a királyi udvarba is nagy karriert futott be. Fehérbundás főúrként valóságos státusszimbólummá vált, amikor a városi nemességgel promenádozott. Viktória királynő tulajdonában is volt egy Cabas nevű pireneusi hegyikutya.
Szőrzetük taszítja a piszkot, könnyen gondozható. Színe lehet hófehér, fehér alapon szürkés , borzszínű, homokszínű, farkasszínű foltok a fejen, a füleken és a farktőn. Néhány folt a testen nem tekinthető hibának. A fej nem túl erős a termethez viszonyítva. Az orrtükör fekete. A szem kicsi, gondolkodó és intelligens kifejezésű. Fogazata hatalmas, ollós záródású. A hátulsó végtagokon a kettős farkasköröm hiánya a versenyből való kizárást jelenti. Igen ragaszkodó, könnyen képezhető, kiváló házőrző. A franciák kertes villákban és kastélyokban szívesen használják, mint őrző kutyát, bátorsága, megvesztegethetetlensége miatt, na és a szemet gyönyörködteto látványért!
Ne feledjük, hogy egy pásztorkutya magabiztos és szerény s minden önállósága és önbizalma mellett mimózalélek és imád hízelegni. Figyelemre van szüksége. A patou a népvándorláskor került ázsiából Európába.Bátorsága legendás.Hosszú ideig farkasok és medvék ellen védte a nyájakat. A nyakára acélszögekkel ellátott nyakőrvet erősítettek, hagy a teste érzékeny pontját védje a fenevadak támadásától. Mint pásztorkutyát nem a nyáj terelésére használták, hanem azok őrzésére. 4-5 edzett pireneusi farkascsordákkal és medvéket,valamint tolvajokat tartott vissza szándékuktól.
Aki egy nagyon egyszerűen kiképezhető,és parancsra jól reagáló kutyát akar az ne vegyen pireneusit. Ne vegyen az sem, akit megfog a szépsége, és divatosnak gondolja, mert csalódni fog, ha csak ennyit akar. A pireneusi egy független,szabad, és kissé tartózkodó kutya. Aki azonban egy jó baráti, megbízható, de egyéniségként viselkedő társat keres,az jól választ, ha valódi pireneusit vesz. Meg kell szokni, hogy ezek a kutyák nem fognak csüngeni gazdájukon, nem nevelhetők csak jutalomfalatokkal,szeretnek magányosan szemlélődni.Nem jönnek azonnal a hívásra és nem apportíroznak, hiába dobálunk bármit. Azonban feltétel nélkül megbízhatók, gyerekekkel szemben különösen figyelmesek, nagyon könnyen megtanulják, mit lehet a környezetükben tenni, egyszóval kellemes társak.
Nagyon jó helyzetfelismerők, pontosan tudják mi történik körülöttük. Kiválóan alkalamasak állatok közötti tartásra, a nagy állatokkal is jól kijönnek. A vérükben és a génjeikben van azonban az őrzés. Nagy helyigényük van és a sok mozgást meghálálják.Bár nagydarab kutyák,ennek ellenére nagyon gyorsak és jó mozgásúak, ha kedvük van játékosak.( pld:a lovakkal vágtában is tartják a tempót.) A pireneusi hegyikutya legfontosabb tulajdonsága a magatartása, és az eleganciája.
Nem kifejezetten egygazdás kutyák. A méreteik és erejük miatt"csak gyakorlott kutyatartóknak" ajánlott fajta. Pusztán emberi erővel egy felnőtt 60 kg-os kant nem lehet megtartani pórázon. A kiképzése eléggé más mint amit a kutyaiskolákban általában csinálnak.Inkább megtanulja a gazdával való együttélést és a kommunikációt, mint kiképződik. Ez azt jelenti, hogy ez a fajta erősen figyeli a gazdát és reagál minden mozdulatára de a parancsokat összeveti a gazda más kommunikációs jeleivel és önállóan dönt, végrehajtja-e vagy nem. Értelmetlen utasításokat nem szívesen hajt végre. Megkötve tartása semmiképpen nem ajánlott hasonlóan a kuvaszhoz és a komondorhoz.A pórázhoz való szoktatás fontos, mert fizikai erővel nem lehet visszatartani őket. Nagyon territoriálisak. A jó tenyészetekből kikerült egyedek azonban soha nem válnak veszélyessé a gazdájuk és a családja számára. Feladataira nem kell tanítani, ösztönösen tudja mikor mit kell tenni. A legfontosabb azt tudni és elfogadni, hogy a pireneusi egy őrző-védő pásztorkutya, annak minden előnyével és hátrányával. Nem tartható lakásban bezárva. Mindezek fejébe azonban egy megbízható, bátor és okosan figyelmes kutyához juthatunk, aki nagyon érzelemgazdag, és jó barát.
Forrás:Rodentáli Kennel - Kiképzés
Megosztás a facebookon